Nå oss via mail

kundtjanst@verkstadsprodukter.se

Ring oss

016 - 20 05 200

Induktionsvarmare Powerinduction 110 LG 580x580
58,960.00 kr73,700.00 kr ex. moms Exkl. momsInkl. moms

Induktionsvärmare Powerinduction 110 LG

  • Fri frakt från 1000 kr ex moms
  • Trygg betalning
  • Låga priser
DHL och PostNord

POWERINDUCTION 110 LG är det idealiska verktyget för mekaniker och servicepersonal. 11 kW värmeeffekt som justeras i steg om 1000 W. Värmer upp mitten på metallen direkt ned till ett djup på 6 mm. 400V anslutning.

Artikelnummer:VP-058590Categories: , Tags:

POWERINDUCTION 110 LG från Franska GYS tillhandahåller omedelbar värmekraft för att lossa och värma upp stål eller aluminium. Värmer upp metall till en effekt på 11 kW utan avbrott på grund av dess effektiva vätskekylningssystem. Drivs av 400 V trefasström och fungerar på 20 A-kontakt.

Säkerhet och tidssparande:

Omedelbar uppvärmning utan låga riktad mot specifikt område gör att arbeten kan utföras nära intill kablar, rör eller andra värmekänsliga delar vilket eliminerar behovet av demontering.

Uppvärmningsenergi:
11 kW valbar i steg om 1000 W
Värmer in i hjärtat av metallen, till ett djup av 6 mm.

Användarvänlighet:
4 meter induktionskabel gör det möjligt att arbeta på höjd eller på platser utan att behöva flytta generatorn. Levereras med en pneumatisk pedal som ett alternativ till upphettningsknappen på lansen för att förenkla hanteringen under svåråtkomliga arbeten.

POWERINDUCTION 110 LG används med fördel till exempelvis:
Räta ut bockade chassin (inte stål)
Lossa bultar, styrningens kulkopplingar utan att skada gummidamaskerna
Avlägsna kärvande navlager
Demontering av avgassystem
Glödgning av metalldelar
Uppvärmning för böjning
Hårdlödning

Elanslutning: 400 V
Erfoderlig säkring: 16 A
Värmeeffekt: 11 kW
Induktionskabel: 4 m
Kylsystem: Kylvätska 7 lit

OBS! Kom ihåg att köpa till kylvätska.
Kylvätska i 5 lit dunk art nr: VP-062511
Kylvätska i 10 lit dunk art nr: VP-052246

Datablad GYS 110 LG

Manual GYS 110 LG

Gys Tillbehör